Kategorie Menu

KOUPACÍ JEZÍRKA - móda, či fenomén dnešní doby (Publikováno v roce 2008)

TYTO TEXTY POCHÁZEJÍ Z ROKU 2008, nechal jsem je v podobě tak jak jsem je tenkrát psal a co jsem tenkrát o všem věděl v nadšení ze stavěním jezírek a neskutečných trápeních s vodou a řasami.

Pravda, mýty, pověry a realita o samočistících koupacích jezírcích


Pravda, mýty, pověry a realita o samočistících koupacích jezírcích


Samočistící koupací jezírka


Osobně nic nemám proti tomuto stylu stavby, před více jak deseti lety jsem stavěl jezírka stejným způsobem. Avšak ještě jsem se nikdy nesetkal s něčím, co by samo fungovalo, vždy musí být nějaký systém a důvod, proč se něco děje tak, či naopak. Pro zákazníky i každého z nás je velice příjemné slyšet, že něco funguje samo, něco je zadarmo, něco bude bez práce a něco je na věky… Ale realita je a bude jiná. 

Stavba samočistícího koupacího jezírka


vykopat díru do země, zakrýt ji fólií, vysypat mělčiny několikacentimetrovou vrstvou kamínků, štěrku, nebo jakýmsi super filtračním materiálem umí udělat každý. Na to nepotřebujete žádné vzdělání, ani zkušenosti. Poté vhodíte do jezírka čerpadlo, ti lepší umístí skimmer, popřípadě i čerpadlo mimo jezírko a hurá jezírko funguje. Proč ne!? Ale co bude dál. Všichni staví, staví jezírka… U nás je staví stavební firmy, zahradníci, závlaháři, izolatéři, nejchytřejší jsou šikovní sousedi a stará bába povídala… A další český fenomén, všechno si udělat sám, já to umím nejlíp. A velký problém česká média, ať časopisy, kde přebírají staré věci ze zahraničí, bez odborných znalostí a zkušeností z praxe. 

Čím větší tím lepší


ano určitě souhlasím, ale jen na začátku, dle mých zkušeností je optimální velikost 50-150.000 litrů, to stačí na plavání, okrasu u veškerou radost z vody. Čím více vody tím je systém stabilnější, ale jakmile se vám větší systém porouchá a zhroutí, o to více vás bude stát dát vše do potřebného pořádku.

Rostliny vám vyčistí vaše jezírko


já si dovolím říci NE, rostliny dokáží MOC a MOC, ale nedokáží vše. A je potřeba si uvědomit, že rostliny dobře rostou cca od května do července, kdy jsou schopny fungovat, ale co se děje s jezírkem v zimě, na jaře, na podzim, co se děje s odumřelými listy a rostlinami, není to snad také zdroj nečistot a dusíku, fosfátů. V těchto obdobích se rostliny stávají stejným a troufnu si říci, že i větším znečišťovatelem než ryby a jiní vodní živočichové.
Když se podívám i zpětně tak si troufnu říci, že u cca 70-80% tzv. samočistících jezírek rostliny velice špatně rostou! Důvodem bývá, nedostatek minerálů a CO2 potřebný pro jejich růst a také to, že jsou špatně zasázeny, často v nevhodném substrátu a málokdo ví, že 95% vodních rostlin nejsou vodní, ale bahenní a nejlépe rostou v hloubkách cca 0-5 cm vody! Ve větších hloubkách jen přežívají a špatně odnožují.

První rok je samočistící koupací jezírko nádherné 


druhý horší a třetí byste jej nejraději zasypali. Proč se tak děje? Aerobní bakterie jsou přesně to, co potřebuje vaše jezírko a proč funguje velice dobře na počátku. Jsou schopny se velice rychle zabydlet v novém jezírku na veškerém povrchu kamenů, kačírku a drtí. Jakmile jim umožníte, aby měly dostatek potravy, a stálý přísun kyslíku budete mít jezírko krásně čisté. Na počátku tyto bakterie mají spoustu prostoru, pro svojí existenci, jezírko není ani moc znečištěné. Po určité době se začne pobřežní část ucpávat nečistotami, každý rok více a více, v jezírku začne ubývat aerobních bakterií, musí přibývat anaerobní a heterotrofní bakterie, které musí více a více rozkládat hrubé nečistoty, které se v jezírku hromadí. Která firma stavící takováto jezírka vám řekne, ať se připravíte na to, že v jezírku se začnou tvořit brzy dlouhé řasy, zanášet dno a mělčiny a každé 3-5 let byste měli celou pobřežní zónu vytahat ven a nasypat nový substrát, to by se vám líbilo každých pět let překopat zahradu?

Čistota vody v samočistících koupacích jezírcích


několik poznatků. Zákazník se bude klidně koupat v otrávené vodě, hlavně když bude vidět na dno! Kruté? Avšak realita. 

Ryby v tzv. samočistících koupacích jezírcích


nejčastější podmínka garance stavitelů tzv. samočistících jezírek, že nesmíte mít ryby, jakmile si pořídíte pár rybek tak ztrácíte natrvalo garanci. Je to slušně řečeno holý nesmysl a jen dobrý obchodnický tah, protože málokdo odolá si do jezírka nedat po určité době nějaké ryby a poté je velice jednoduché, přijít a říct, že to byla vaše chyba, že se jezírko zkazilo a že už nemáte záruku na kvalitu vody. Jezírko by se vám zkazilo i tak bez ryb během několika let, je to jen součást přirozeného vývoje v přírodě. Dle mé zkušenosti několik desítek až stovek ryb (o celkové váze několika kg) vám přírodní jezírko vůbec neovlivní, spíš vám pomohou v cirkulaci vody a posbírají si dostatek potravy. Ryby avšak nekrmte, pokud nemáte filtraci, nebo jen velmi málo a velice slabými krmivy například pro zimní období. Nikdy ne rohlíky, chleba!
Princip tzv. samočistících jezírek


čerpadlo* sbírá nečistoty ze dna nebo přes skimmer a poté je žene do filtrační části**, která je tvořena vrstvou štěrku a kačírku, tam se nečistoty usazují a rostliny*** je prý odstraní a voda bude krásně čistá.

* - čerpadlo, zbytečně platíte spoustu peněz za zbytečný výkon čerpadla, aby dokázalo protlačit nečistoty substrátem, dívejte se vždy na hodnoty spotřeby čerpadla. Čerpadlo musí běžet 24 hodin denně jinak začnou bakterie odumírat a začne vám jezírko až zahnívat, poznáte to jednoduše tak, že v kačírku a kamíncích je černá smradlavá hmota, zdroj problémů.
** - filtrační část, proč si děláte filtraci z jezírka? A to ještě takovou, které se nedá vyčistit a zbytečně si zabíráte spoustu prostoru, který byste mohli mít na okrasu. Je již vědecky prokázáno, že k optimálnímu filtrování je potřebná vrstva cca 2-5 cm, jakákoliv vrstva větší kam se nedostane dostatek kyslíku je jen zdrojem problémů. 
*** - rostliny, nespoléhejte na ně, proč radši nepoužívat filtrace s kvalitními filtračními médii, s jednoduchou údržbou a čištěním, vývoj jezírkových filtrací a technologií za posledních 5 let se dá srovnávat s rychlostí vývoje u počítačů před 10-lety. Proč nepoužívat nové a fungující věci? Vývoj a výzkum je důvod proč se před pár lety filtrace nepoužívaly, protože nebyly!
Mělčiny a zákoutí v jezírcích


čím méně tím lépe! Proč, jsou jen zdrojem usazování nečistot, a čím bude v jezírku více zbývat nečistot, tím bude méně stabilní.
Čištění tzv. samočistících koupacích jezírek


správná filtrace splňovat tři základní principy:
1. Dobře fungovat mechanické stránce - což tato jezírka splňují, krásně nečistoty posbírají a shromažďují je tam, kde nejsou vidět.
2. Dobře fungovat po biologické stránce - což tato jezírka více méně také splňují, je tam dostatek prostoru pro bakterie.
3. Filtrace se musí dát lehce vyčistit! U tohoto bodu se budu přít, jak se říká až do krve, protože nefungují vůbec, a to ani přes různé způsoby zpětného proplachování!

A troufnu si říci, že tohle je celý problém proč NEFUNGUJÍ samočistící koupací jezírka a nikdy fungovat nebudou a proto používám a doporučuji filtrace! 

A víte opravdu kolik vás takovéto jezírko stojí


málo kdo, si dovede dobře spočítat skutečnou cenu takovéhoto jezírka. Cena za vlastní stavbu nebývá jedinými náklady na jezírko. Uvědomte si i cenu za váš pozemek, za zbytečně velké mělčiny, pokud budete mít filtraci, jezírko může být bez mělčin, pouze s několika místy na lekníny a okrasná místa pro pobřežní rostliny a na 100.000 litrovém jezírku dělá rozdíl v ceně za zbytečné a problematické mělčiny 100-200 tisíc korun za pozemek! Spočítejte si náklady na energie, spočítejte si náklady na údržbu a servis a spočítejte si váš čas - to nejdražší co máte a co se nevrátí! A zjistíte, že DOBRÁ filtrace vás vyjde levněji!
Dlouhé řasy v samočistících koupacích jezírcích


každý rok dostávám stokrát stejnou otázku. Máme fungující jezírko, krásně čistou vodu, akorát je plné dlouhých řas. Moje odpověď, slovo AKORÁT = vaše jezírko nefunguje. Dlouhé řasy znamenají nadbytek živin, nefungující filtraci a příliš mnoho hrubých organických nečistot. Doporučení: filtrace, alespoň pro odstranění hrubých nečistot, bakterie a enzymy k odebrání potravy dlouhým řasám. Nepoužívejte to, co zabere během pár hodin, ale to co trvá déle a řasy se nevrací. Přípravky typu co jen zabíjejí a řasy klesnou ke dnu, jsou jen na škodu. Pozor, pokud se zbavíte dlouhých řas, voda bude mít tendence zelenat. Místo dlouhých řas se mohou začít více tvořit řasy jednobuněčné. Na ty ale stačí velice dobře UV zářiče. Řasy v délce do cca 2-10 mm na kamenech a stěnách jsou velice důležité pro zajištění rovnováhy a stability v jezírku a důležitý zdroj vitamínů a minerálů pro ryby! 

Usazeniny na dně v samočistících koupacích jezírcích


problémem je špatná cirkulace vody a hlavně nedostatek pohybu ve vodě, přidejte vzduchování a bakterie proti šlemu a kalům.
     
           Uvědomte si, VODA je živá, stejně jako život v ní, neexistují dva vedle sebe stejné systémy jezírka i na jedné zahradě z jednoho zdroje vody.
          
     


 

Hodně radostí, málo starostí s vaším jezírkem.                                         Vladimír Barták
                                          www.VodniKralovstvi.cz
   

TENTO DALŠÍ TEXT JE DODATKEM


 

Pověry a pravda o samočisticích koupacích jezírcích: už jste si všimli, že se nejsou schopna dostatečně čistit tak docela sama? Co se děje, když jim nepomáháme? Nic nefunguje zcela samo – vždy musí existovat příčina, vždy je nutná nějaká forma investice a vždy je třeba zachovat systém a princip samotné funkce. Pokud jste někde zaslechli, že samočisticí koupací jezírka fungují sama a na věky, smiřte se s tím, že realita je trochu jiná.

 

Proč jezírko nevydrží krásné?


První rok je takzvané samočisticí koupací jezírko nádherné, druhý horší a třetí by jste jej nejraději zasypali. Proč se tak děje? Jezírko potřebuje aerobní bakterie, kterých je na počátku dostatek – rychle se zabydlí na povrchu kamenů, kačírku a drtí. Jakmile jim umožníte, aby měly dostatek potravy a stálý přísun kyslíku, bude jezírko čisté. Po určité době se začne pobřežní část ucpávat nečistotami, aerobních bakterií bude ubývat, musí přibývat anaerobní a heterotrofní bakterie, které rozkládají hromadící se hrubé nečistoty. Maximálně po pěti letech nezbývá než pobřežní zónu rekonstruovat.
 
           95 % vodních rostlin ve skutečnosti není vodními rostlinami, ale bahenními. Ty nejlépe rostou v hloubkách cca 0-5 cm vody! Ve větších hloubkách jen přežívají a špatně odnožují.            Koupací jezírka

Na rostliny nespoléhejte


Rostliny dokáží hodně, ale ne všechno. Vrchol vegetačního období zažívají zhruba od května do července, ale co se stane dál? Odumřelé části se po většinu roku stávají minimálně stejným znečišťovatelem jako ryby a jiní vodní živočichové. „Když se podívám zpětně na realizovaná samočisticí jezírka, troufnu si říci, že u 70-80 % rostliny velice špatně rostou. Důvodem bývá nedostatek minerálů a CO2 potřebných pro jejich růst a také to, že jsou špatně zasázeny, často v nevhodném substrátu, “ sděluje své poznatky Vladimír Barták z firmy Vodní Království. Řešením je kvalitní filtrace s jednoduchou údržbou. Vývoj jezírkových filtrací za posledních pět let je podle odborníků srovnatelný s vývojem počítačových technologií za deset let. 

A proč se před pár lety filtrace nepoužívaly?           Protože nebyly!


Rozšířený mýtusPrincip samočisticích jezírek by měl spočívat v tom, že nečistoty jsou hnány čerpadlem do přirozené filtrační části tvořené vrstvou štěrku a kačírku, kde se usazují a odkud je rostliny samy odstraní. Mechanická funkce této filtrace je dokonalá – nečistoty jsou posbírány.
Praxe ale ukazuje, že ani přes různé způsoby zpětného proplachování tento „filtr“ nelze čistit. Proto je vhodné investovat do filtračního zařízení sice umělého, ale funkčního. Filtrační vrstva, kterou vybudujete v naději, že se bude „samočistit“, navíc zabírá podstatnou část vodního prvku, kterou byste jinak mohli využít jako okrasnou.


     
           Čím více vody tím je systém stabilnější, ale jakmile se větší systém porouchá, o to více vás bude stát dát vše do pořádku. Optimální velikost koupacího jezírka je 50 000-150 000 l.
          
     

 

Ryby kazí vodu?


Nejčastější podmínkou garance stavitelů takzvaných samočisticích jezírek je absence ryb. Ryby o celkové váze několika kilogramů (desítky až stovky kusů) podle Vladimíra Bartáka přírodní jezírko neovlivní, naopak spíše pomohou s cirkulací vody. Ale pokud nemáte filtraci, ryby nekrmte, posbírají si dostatek potravy samy, nebo jen přikrmujte slabými krmivy například pro zimní období.

           Jedním z mýtů je teorie, že čisté jezírko a ryby se vzájemně vylučují.            Koupací jezírka - ryby kazí vodu

Uvědomte si, že cena za vlastní stavbu přírodního jezírka nebývá jedinými náklady na jezírko. Počítejte i s hodnotou pozemku, který zabírají problematické mělčiny, od kterých čekáte filtraci. S odpovídajícím čerpadlem můžete mít jen několik míst na lekníny a pobřežní rostliny, ušetříte prostor. Dalšími náklady jsou energie, údržba, servis, požadujte po vašich stavitelích jezírka i tyto informace.
Určitě zjistíte, že opravdu dobrá filtrace a hlavně dobře navržený celý systém, vás určitě vyjde levněji, ale hlavně vám ušetří spoustu času a budoucích starostí.
 

     
           Dlouhé řasy v samočisticích koupacích jezírcích znamenají jediné: jezírko nefunguje. Dlouhé řasy znamenají nadbytek živin, nefungující filtraci a příliš mnoho hrubých organických nečistot. Doporučení: filtrace alespoň pro odstranění hrubých nečistot.

Řasy v délce do 2-10 mm na kamenech a stěnách jsou ale důležité pro zajištění rovnováhy a stability v jezírku a důležitý zdroj vitamínů a minerálů pro ryby!

          
     


       
                        Karel Dvořák
Odborná spolupráce:
Vladimír Barták, Vodní Království, s. r. o.
Foto: Vodní Království, s. r. o.
       

Novinky na vás e-mail

Chcete mít rychle veškeré naše novinky?
Vyplňte svůj email a odebírejte náš newsletter.

Kategorie

+

Zboží bylo úspěšně přidáno do košíku.

Zavřít Do košíku