Kategorie Menu

Víte jak se dobře postarat o vaše jezírko?

Postavit si jezírko v zahradě je super rozhodnutí, každému jej doporučuji. Voda je život a přinese do jakékoliv zahrady, zahrádky něco navíc a změní její tvář v úplně jinou dimenzi chování i radosti. Kdo jenom trochu má rád vodu, natož pokud ji „miluje“ jako já, by neměl vůbec váhat a pochybovat!Postavit si jezírko v zahradě je super rozhodnutí, každému jej doporučuji. Voda je život a přinese do jakékoliv zahrady, zahrádky něco navíc a změní její tvář v úplně jinou dimenzi chování i radosti. Kdo jenom trochu má rád vodu, natož pokud ji „miluje“ jako já, by neměl vůbec váhat a pochybovat!

Postavit a zbudovat si jezírko, na to nemusíte být velkým odborníkem. To dokáže každý, vykopat díru, položit fólii, navozit kameny, poskládat je, nasypat nějaké kamínky, nasázet rostliny, přidat pár rybek a jezírko začne žít a fungovat. A to fungovat, tak jak se to zrovna bude přírodě u vás dařit a zamlouvat.

Úplně přeskočím otázku velikosti, tvarů, filtrací, umístění, množství ryb, způsobu použití… A skočím k nejčastějšímu dotazu, se kterým zákazníci k nám přicházejí:
 

„ Já už nevím, co mám s tím jezírkem dělat“.

A pak pokračují: „Když jsme to postavili, tak nám řekli, že to bude všechno fungovat samo, že s tím nebudou žádné problémy a nebude potřeba se o nic starat“. Tady musím trochu rozdělit, nebo doplnit o zákazníky, protože už v dnešní době jich spousta přijde a má v jezírku filtraci, často i UV zářič, čerpadlo, někdy i dokonce nějaké vzduchování. Takže ti chodí s pokročilejším dotazem: „Mám tam všechno, co mi poradili a stejně nám to nefunguje“. Tady se musím zastavit, co to znamená, že nefunguje? Pro někoho, že je voda zelená, pro někoho dlouhé řasy, pro někoho nečistoty na dně, pro někoho, že kloužou kameny, pro někoho, že filtrace smrdí a že se musí čistit, pro někoho že se ryby množí, pro někoho, že žáby kvákají… Tady se chci malinko zastavit (protože o tom píši více v jiných článcích) a vysvětlit základní princip jezírka. Je to biologická rovnováha. A musím hned dodat, že málo kdo ví, co to znamená a málo kdo to pochopí a na jeho omluvu dodávám, že to ani není v našich schopnostech, proč, protože je to prostě moc složité. Biologická rovnováha, je to nejcennější v jezírku co máme, ale je potřeba si uvědomit, že jezírko, na naší zahradě není přirozené a co více, my nechceme, aby se chovalo přirozeně, ale my chceme, aby se chovalo, tak jak CHCEME MY. Jen připomenu tu důležitou věc, že si málo kdo na počátku při stavbě dokáže vůbec představit, k čemu jezírko má sloužit a jak se bude jezírko do budoucna chovat a jak poroste.

 

Takže teď už snad „víte jak se dobře postarat o vaše jezírko?“

 

Začíná to již při stavbě. Postavte si jezírko, tak, abyste jednou v budoucnu nebyli jeho otroci! Co to znamená?  

Pořiďte si alespoň 3 základní věci do jezírka:

1. Pořádnou filtraci. Jaká je pořádná? Co vás nebude v budoucnu nic stát, která posbírá všechny nečistoty a hlavně dá se jednoduše čistit. 

2. Instalujte Skimmer, 95% nečistot má tendenci plavat a neprůhlednost hladiny znamená horší kvalitu vody.

3. Přidejte do jezírka vzduchovací kompresor, aby v jezírku bylo co nejvíce kyslíku. Kyslík, je potřeba pro vše živé v jezírku a bez něj jezírko nikdy nebude fungovat.

Všechno jste si pořídili, ale řeknete si, že stále to není ono, stále se něco děje, stále máte pocit, že tomu něco chybí? Je to vše o vodě. Nejsou dvě stejná jezírka a nejsou dva stejné roky, není stejný podzim, zima, jaro, léto, mění se život v jezírku, teplota vody, rostliny, ryby… Je to o biologické rovnováze…

A tak se vracím k našemu zákazníkovi, který neví co s jezírkem a obrátí se tedy na různé odborníky „A oni mi poradili, abych tam nasypal a abych tam nalil a ono mě to stálo spousta peněz a vůbec to nefunguje“, i když někdy řeknou, že to aspoň na chvíli zabralo, pak se to vrátilo zpátky, ne-li ještě v horší podobě.

Potřebujete do jezírka přidávat přípravky a bakterie?

NE, nepotřebujete, jezírko a příroda si vystačí sama, ale počítejte s tím, že se vám to nebude většinou moc líbit, příroda se vydá svojí vlastní cestou. Takže ANO, potřebujete, a proč je tam přidávat, speciálně v našich podmínkách, kdy jezírko v zimě zůstává dlouho pod ledem, se vyplatí pomoci biologické rovnováze, aby se nastolila a rozběhla po zimě správným směrem co nejrychleji a co nejefektivněji. A tady pak pro laika nastává nelehká situace, co do jezírka dát a kdy. Současný trh je plný různých druhů „SUPER“ bakterií a „NEJDOKONALEJŠÍCH“ přípravků. Bohužel v tom však vládně těžký chaos a osobně si troufnu říci, že 90% bakterií a přípravků je používáno nesprávně, nevhodně a často velice neekonomicky. Důvodem je i to, že prodejci tomu většinou vůbec nerozumí, nemají a ani často nemůžou mít žádné praktické zkušenosti a prodává se pouze podle etiket výrobců. Na obranu výrobců musím uvést, že na etiketu musí něco napsat a zase úplnou pravdu tam uvést nemůžou, protože by toho často moc neprodali, speciálně za oblíbeným názvem STARTOVACÍ BAKTERIE, se toho dokáže schovat strašně moc.

  

Když už tedy takhle chytře radím, rád bych všem dal jednoduchý návod, pár rad, jak si ušetřit čas a peníze.

1. Starejte se o jezírko klidně méně, ale pravidelně, základem všeho je, aby v jezírku nebyly nečistoty, listí, odumřelé rostliny a velké množství kalů a usazenin na dně. Dobou investicí je kvalitní podběrák na nečistoty, nejvhodnější, i když dražší je na dafnie, s extra jemnou síťkou. Kvalitní jezírkový podběrák.


2. Péče o jezírko začíná na konci podzimu. Než jezírko zamrzne, je potřeba dostat z jezírka co nejvíce nečistot a usazenin ze dna. Pro dočištění dna je velice vhodný přípravek Oxy-P, který dno pročistí, vydesinfikuje, potlačuje tvorbu řas. Bakteriální preparát na tuto dobu je Bio-oxydator, obsahují bakterie, které dočisťují dno, kameny, rozkládají kaly a fungují po celý rok a velice dobře i přes celou zimu. Vhodné je doporučené dávkování rozdělit na 2-3 dávky po cca 7-10 dnech. Platí zásada, čím lépe jezírko zazimujete, tím méně starostí a méně vás to bude stát na jaře a v létě příštího roku.


3. Je tady zima. Filtraci pokud to jde, nechejte běžet co nejdéle a pak ji vypněte. Přes zimu doporučuji jen nechat běžet vzduchování v jezírku, jen je lepší vzduchovací kámen nechat v hloubce cca 50 cm, aby na dně jezírka voda zůstala teplejší a vodní živočichové mohli zimu lépe přečkat.


4. Přichází jaro, led roztává. Zapněte filtraci, jak to bude možné a současně vyměňte v UV zářiči lampu a zapněte jej. V této době není potřeba se trápit biologickou rovnováhou, nejdůležitější je zbavit jezírko všech nečistot, usazenin, řas a co nejlépe připravit jezírko pro co nejrychlejší a nejúčinnější biologické rozběhnutí. Nasype do jezírka trochu Oxy-P na desinfekci a dobré je přidávat Bio-oxydator. Vzduchování můžete přemístit ode dna, aby se nečistoty co nejvíce zvedaly ode dna a přes skimmer se je snažte dostat do filtrace a odsud pryč z jezírka. Po cca 2-3 týdnech pokud voda nezelená vypněte UV zářič a jakmile teplota vody je nad 6-8°C můžete do jezírka přidat bakterie Pure POND BOMB a do filtrace Pure POND Black Balls. Jedná se o souhrn bakterií, s extrémně velkým rozsahem působnosti, které odstraňují nečistoty v jezírku od teplot nad 4°C a dokáží připravit jezírko a filtrace pro optimální nastartování a pro rozběhnutí v jarní sezóně.


5. Kdy konečně se dostávám k oblíbeným startovacím bakteriím. Pod tímto pojmem se skrývá nespočet různých druhů balení bakteriálních přípravků. Upřímně opět říkám, že většina těchto balení bývá velice špatně použita. Nejčastějším důvodem chybných aplikací je nízká teplota vody, kdy pro většinu těchto typů bakterií je potřeba alespoň 12°C, ale optimální je 18-20°C. Tuto informaci výrobci neradi uvádějí, a když už tak, tak tu nejnižší hodnotu, ale účinnost bakterií pak bývá tak 10-20%. Stejně tak, nikdo není schopen určit, co se ve které krabičce nachází a setkal jsem se i často s bakteriemi, co se do jezírka vůbec nehodí a biologickou rovnováhu úplně rozhodí. Problémem je to, že si zákazníci zvykli, že do jezírka se dávají bakterie, ale ono to není jenom o bakteriích. Je to o BIOFILMU, které se skládá z různých druhů bakterií, které musejí být v určité rovnováze, je to také o mikroorganismech, o řasách, o houbách, zooplanktonu a fytoplanktonu. Abych i tady poradil, jaké bakterie doporučuji já, tak Bacterial do filtrací a Bacterial do jezírek (pozor je tam velký rozdíl ve složení), případně BioKick. Jedná se hlavně o aerobní bakterie, které se v přírodě opravdu velice množí a jsou extrémně důležité pro biologickou rovnováhu v jezírku a ve filtracích. 
                    6. Konečně je tady léto, užívejte si jezírka a rozumně se o něj starejte tak, aby v něm nezůstávaly žádné velké množství nečistot a usazenin. Pokud chcete dopomoci biologické rovnováze, nic nezkazíte, když přihodíte do jezírka sem tam trochu bakterií, vždy si pamatujte, raději méně, ale pravidelněji. Nejčastěji se hodí Bio-oxydator, kolem rostlin a do mělčin mezi kamínky, Pure Pond Black Balls, do potůčků, do mělčin. Pure Pond BOMB do jezírka pro odbourávání nečistot, projasnění vody. Když je potřeba můžete přidávat i speciální bakterie například na nečistoty. Velice dobrý a ne drahý je minerální preparát White Powder, nebo Mearl, který podporuje tvorbu biofilmu. Užitečná minirada, když vyčistíte filtraci, přidejte do ní vždy trochu filtračních bakterií, dobré jsou například i EA Pure Gel bakterie, které napomůžou k opětovnému rychlo-naběhnutí filtrace.


7. Kupte se test kvality vody. Za málo peněz budete aspoň trochu vědět co se v jezírku děje. Doporučuji test od firmy Oase 6 in 1, kdy ponoříte proužek papírku do vody a víte za několik vteřin základní údaje pH, KH, GH, NO2, NO3 a chlór. Nikdy se hned nelekejte, co jste naměřili. Hodnoty jen něco znamenají a vše má svoji příčinu a řešení. Potřeba rychle upravovat pH, nebývá často nutností. Trápit se hned vysokými hodnotami dusitanů a dusičnanů také nebývá na místě, jen je potřeba se podívat proč se to tak děje.


8. Uvědomte si, že jakýkoliv přípravek co nalejete do jezírka a má něco zahubit, má i jiné vedlejší účinky. Nejčastěji ten, že nejenomže například zabije řasy, ale na 100% zabije, nebo naruší biofilm a totálně rozhodí biologickou rovnováhu ve vašem jezírku. A to i přes to, že prodejce tvrdí, že je to neškodné… Přirozeným nepřítelem zelené vody je biologická rovnováha v jezírku a raději se dopomozte UV zářičem. Přirozeným nepřítelem dlouhých řas je optimální složení biofilmu, kvalitní filtrace a čisté jezírko bez mechanických nečistot a raději si dopomozte větším množstvím speciálních typů bakterií, například Pure Pond BOMB. Pokud už musíte sáhnout po přípravcích, například proti dlouhým řasám, vůbec se tomu nebráním, ale vždy počítejte s tím, že pak bude potřeba jezírko rozběhnout jako nové a nastolit zpátky biologickou rovnováhu. Malá rada, když už se zmiňuji o dlouhých řasách, nedoporučuji, i když je toho plný internet, používat různé druhy kyslíků, včetně Oxy-P proti dlouhým řasám. Řasy sice zabíjí, ale zároveň hnojí a můžete to do jezírka házet po lopatách, nic nedokážete a zabije i vše dobré co ve vodě bylo.


9. Žádná sebedokonalejší, ani sebedražší filtrace vám nepomůže, pokud nebude použita a fungovat tak, k čemu je určena. Bohužel, nejčastější problém, prodejci často vůbec neví, co prodávají. Obráceně, žádná filtrace není dost velká a není dostatečná. Jezírko se vyvíjí, ryby rostou. Ptejte se toho, kdo vám filtraci dodává jak často a jak se čistí. Jak je to s filtračním médiem, co musíte přidávat a měnit v příštích letech. Ptejte se na průtok filtrací, běžte se podívat tam, kde filtrace běhá. Běžte se podívat co prodávající má nainstalované u sebe ve svém jezírku.

 
 
Víte které jezírko a filtrace je nejlevnější? Jezírko co stavíte jen jednou, filtrace co si koupíte jenom jednu!
 

 
 
Hodně radostí, málo starostí s vaším jezírkem.                                         Vladimír Barták
                                          www.VodniKralovstvi.cz
   
 

 
Jak jezírko vypadat nemá ! ! !


Ukázka 1.
Ukázka 2.


 

Novinky na vás e-mail

Chcete mít rychle veškeré naše novinky?
Vyplňte svůj email a odebírejte náš newsletter.

Kategorie

+

Zboží bylo úspěšně přidáno do košíku.

Zavřít Do košíku